Jak probíhá umělé oplodnění

Naši lékaři mají dlouholeté zkušenosti v oblasti umělého oplodnění a ke každému páru přistupují individuálně. Metod pro léčbu neplodnosti je velké množství. IVF neboli umělé oplodnění lékař doporučuje v případě, že se oplodnění nedaří přirozenou cestou. Objednejte se k nám na konzultaci.

Vstupní pohovor

K objednání na vstupní pohovor nepotřebujete žádné doporučení od lékaře. Chodí se na něj v páru a trvá přibližně 30 minut. Úvodní konzultace je hrazena ze zdravotního pojištění. Dostanete podrobné informace o možnostech umělého oplodnění, cenách léčby, co je hrazeno zdravotní pojišťovnou, jaké jsou doplatky na léky.

Po vyplnění kratičkého dotazníku proběhne konzultace s lékařem, který s vámi probere zdravotní stav, prodělané nemoci, rodinnou anamnézu. Budete mít dostatečný prostor na všechny vaše dotazy. Další postup, vyšetření a léčbu navrhne také podle toho, zda jste již umělé oplodnění absolvovala.

 

 

Vyšetření muže

Základní metodou diagnostiky mužské neplodnosti je spermiogram, vyšetření spermatu pod mikroskopem, které zjišťuje počet, vzhled a míru pohyblivosti spermií. Další vyšetření lékař doporučí na základě výsledků. Může to být další vyšetření spermatu, andrologické vyšetření vylučující onemocnění varlat, nadvarlat a prostaty nebo genetické vyšetření. Všechny výsledky budete mít do 2-5 dnů.

Vyšetření ženy

Po vstupním pohovoru, kde s vámi probereme zdravotní stav a rodinnou anamnézu, navrhneme vyšetření, která pomohou  objasnit příčinu neplodnosti.

Běžné je hormonální vyšetření, které zachytí poruchy menstruačního cyklu, ovulace nebo zvýšenou hladinu mužských hormonů. Imunologické vyšetření odhalí tvorbu protilátek proti spermiím nebo vlastním vajíčkům. Ultrazvukovým vyšetřením sledujeme průchodnost vejcovodů, velikost a tvar dělohy nebo přítomnost
polypů a srůstů.

Odběr spermií

Odběr spermií nejčastěji probíhá ve stejný den jako mimotělní oplodnění. Partner přijde v den odběru vajíček na kliniku, v andrologické laboratoři dostane nádobku na sperma, odejde do klidné odběrové místnosti a provede odběr spermatu masturbací. Pokud spermie z nějakého důvodu nelze získat přirozenou cestou, musíme je odebrat mikrochirurgicky metodou MESA nebo TESE. Chirurgický odběr spermií zpravidla probíhá dříve než odběr vajíček, takže získané spermie do termínu mimotělního oplodnění zamrazíme.

Stimulace vaječníků

Běžně se každý měsíc ve vaječnících ženy připravuje několik folikulů, ve kterých rostou vajíčka, ale dozraje a uvolní se jen jedno. Abyste mohla podstoupit IVF, potřebujeme v rámci jednoho cyklu získat větší počet zralých vajíček. Proto vaječníky stimulujeme podáváním hormonů. Díky hormonální stimulaci získáme více vajíček než normálně. Ty pak můžeme použít při vaší další léčbě, nebo je můžeme zamrazit.

Odběr vajíček

Přibližně jeden a půl dne před odběrem vajíček (oocytů) vám lékař podá hormon hCG. Druhý den vajíčka odebereme tak, že pochvou do vaječníků zavedeme jehlu, kterou z folikulů odsajeme připravená vajíčka společně s tekutinou, která je obklopuje a chrání. Vajíčka odebíráme v narkóze. Hned po zákroku v laboratoři vidíme, kolik vajíček máme k dispozici a jaká je jejich kvalita.

Mimotělní oplodnění

Po úspěšném odběru vajíček a spermií, všechna použitelná vajíčka oplodníme v laboratoři. Oplozená vajíčka (embrya) pak několik dní kultivujeme a sledujeme. Pokud se některá nevyvíjí dobře, musíme je z cyklu vyřadit. Pátý den po oplodnění vajíček, už víme, kolik embryí můžeme dál použít. Kvalitní embrya, která nepoužijeme k oplodnění hned, zamrazíme.

Kultivace

Při běžném transferu přenášíme embrya po 2 až 3 dnech kultivace v laboratoři. Prodloužená kultivace trvá 5 až 6 dní a máme s ní lepší výsledky, protože po 5 dnech už dokážeme s jistotou rozpoznat, která embrya se nejlépe vyvíjí a jsou nejkvalitnější. Tím, že embrya kultivujeme déle a do dělohy je přenášíme později, zvyšujeme pravděpodobnost, že se uchytí a vyroste z nich zdravé dítě.

Speciální laboratorní metody

Pokud při umělém oplodnění nechcete nechat nic náhodě, doporučujeme sofistikované a velmi účinné metody jako je EmbryoGlue, Primo Vision nebo preimplantační genetika (PGD/PGS). Tyto metody zvyšují pravděpodobnost otěhotnění hned během prvního cyklu IVF, zajišťují nekomplikovaný průběh těhotenství a donošení zdravého dítěte. Uvedené nadstandardní metody zatím nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, ceny jsou však příznivé.

ET/KET

ET (Embryo Transfer) je přenos embrya, který následuje po jeho úspěšné kultivaci v inkubátoru. Embryo do dělohy přenášíme tenkým katetrem přes pochvu a děložní čípek. Během prvních dní po přenosu do dělohy, může udržení embrya prospět tzv. EmbryoGlue, které mu také dodá živiny potřebné k vývoji. V případě přenosu dříve zamraženého embrya mluvíme o tzv. kryoembryotansferu (KET).

Máte dotaz?

Rádi vám pomůžeme s vaším dotazem, či vás objednáme na konzultaci.

Napište nám
Napište nám