Mužská neplodnost

Strom zvládnete zasadit sami, na stavbu jsou jiní odborníci a my jsme tu pro vás, když budete chtít zplodit dítě. Potíže s plodností jsou naprosto běžné, řeší je až 20 % párů. Nikdo by se tak za ně neměl stydět. Mužská neplodnost se navíc za posledních několik desítek let rapidně zvýšila a dnes se na zhruba polovině případů neplodnosti páru podílejí muži.

Příčiny neplodnosti u mužů:

Kromě vrozených genetických nebo získaných příčin existuje celá řada dalších faktorů, které ovlivňují kvalitu spermií:

  • Zvýšená teplota - způsobená nošením těsného oblečení, časté saunování a horké koupele, vyhřívané sedačky v autech, práce na notebooku na klíně
  • Kouření, užívání marihuany
  • Konzumace alkoholu
  • Užívání léků - zejména na vysoký tlak a léků podávaných po chemoterapii
  • Stres

Pro hodnocení kvality spermií existuje řada metod. Mezi základní patří vyšetření spermiogramu, což je mikroskopická analýza ejakulátu.

 

Jak zjišťujeme příčinu neplodnosti u mužů

Po vstupním pohovoru vám doporučíme vyšetření, která potvrdí nebo vyloučí příčinu neplodnosti na vaší straně. Problémy s otěhotněním má dnes ve většině případů na svědomí kombinace negativních faktorů na straně ženy a muže.

Anamnéza

Jakémukoliv vyšetření předchází anamnéza. Ptáme se na závažnější onemocnění, alergie, operace, dlouhodobé užívání léků, poranění nebo bolesti v oblasti varlat. Zaměřujeme se na vše, co mohlo mít vliv na plodnost. Na základě anamnézy vám doporučíme nejvhodnější vyšetření.

Spermiogram

Spermiogram je základním vyšetřením na straně muže. Příčinou neplodnosti u mužů mohou být snížené hodnoty spermiogramu jako je malý objem ejakulátu, nízký počet spermií, jejich nedostatečná pohyblivost nebo chybná morfologie spermií.

Hodnoty spermiogramu se v čase výrazně mění, to znamená, že z jednoho vyšetření nemůžeme dělat definitivní závěry a spermiogram musíme s odstupem času opakovat.

Kultivační vyšetření spermatu

Kultivační vyšetření spermatu zjišťuje přítomnost infekčního onemocnění mužských pohlavních orgánů. Vyloučení infekce nebo její léčba jsou důležité. Infekční onemocnění má negativní vliv na plodnost, snižuje pohyblivost spermií, brání jejich průniku do vajíčka nebo provokuje tvorbu protilátek.

Andrologické vyšetření

Cílem andrologického vyšetření je vyloučit onemocnění nadvarlete, varlete nebo prostaty jako hlavní příčiny neplodnosti u muže.

 

Genetické vyšetření

Genetická vyšetření jsou průlomem v léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí vyšetření každého páru s poruchou plodnosti. Tato vyšetření nám pomáhají zjistit příčinu neplodnosti a mají pozitivní vliv na další léčbu.

Hormonální vyšetření

Hormonální porucha bývá příčinou neplodnosti muže jen vzácně, postihuje méně než 3 % mužů. Pokud by ve vašem případě dávalo hormonální vyšetření smysl, hladinu hormonů zjistíme z krve.

Máte dotaz?

Rádi vám pomůžeme s vaším dotazem, či vás objednáme na konzultaci.

Napište nám
Napište nám