Češky rodí první dítě až ve třiceti a trend se zhoršuje

29.10.2016
Češky rodí první dítě až ve třiceti a trend se zhoršuje

 

Na téma se vyjádřil Doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc. ze Sanatoria PRONATAL. Článek si můžete přečíst níže.

Češky rodí první dítě až ve třiceti a trend se zhoršuje (29.10.2016, Právo Zdraví)
Václav Pergl

Za poslední čtvrtstoletí se průměrný věk české prvorodičky zvedl o devět let a podle odborníků jde o jeden z klíčových faktorů, proč má stále větší procento párů potíže s početím dítěte. I přes neustálý pokrok v léčbě neplodnosti jsou biologické hodiny jedním z rozhodujících faktorů úspěšné terapie.

„Potřebujeme dokončit vzdělání, najít odpovídající zaměstnání a dosáhnout určitého postavení, aby naše hodnota na trhu práce byla co nejvyšší, mezi tím vším ještě stačit poznat trochu svět a teprve potom přijde čas na založení rodiny. Příroda však na tyto naše změny hodnot není v žádném případě připravena,“ říká docent Tonko Mardešić z pražského centra PRONATAL.

Plodnost ženy je nejvyšší mezi 20. a 25. rokem života, pak nezadržitelně klesá a od 35 let navíc významně klesá i úspěšnost léčby. Statistiky jsou nekompromisní i v případě genetických poruch plodů u starších matek. Například celá polovina evidovaných těhotenství žen nad 40 let končí potratem.

Od narození počet vajíček klesá

„Od samotného narození holčičky trvale klesá počet vajíček ve vaječníku až do jejich vyčerpání a tento proces nelze nijak ovlivnit. Muži mají tu výhodu, že začnou produkovat pohlavní buňky spermie až s nástupem puberty a vydrží jim do vysokého věku. Jde ovšem o přírodní zákon, který nelze jinak než respektovat,“ dodává docent Mardešić. Odborníci připomínají, že pokud se páru nedaří otěhotnět po dvanácti měsících pravidelného nechráněného styku, jde o jasné znamení, aby vyhledali odbornou pomoc. Ta sice na řadu věcí přirozeně nestačí, ale moderní technologie, zejména oplození vajíčka pomocí intracytoplazmatické injekce spermie (ICSI) v laboratorních podmínkách, dokáže doslova zázraky.

„Rozvoj reprodukční medicíny umožnil otěhotnění a porod zdravého dítěte miliónům párů na celém světě, které by ještě nedávno byly odsouzeny k bezdětnosti. Přesto ale musím znovu opakovat, že odkládání prvního těhotenství po 35. roku představuje výrazné riziko poruchy plodnosti s následnou nutností někdy i komplikované specializované léčby. A ani kolem té třicítky to rozhodně není ideální,“ shrnuje doc. MUDr. Tonko Mardešić ze Sanatoria PRONATAL, které se zabývá komplexní diagnostikou a léčbou neplodnosti žen i mužů.

O autorovi| Stranu připravil Václav Pergl

Napište nám

Máte další dotazy? Nebojte se nás zeptat.

Napište nám